Menstrual Cup (adet kabı) deneyimim: Gerçekten verilen parayı hak ediyor mu? Çevreye katkısı, kullanımı ve fiyatı hakkında

Menstrual cup olarak piyasaya sürülen adet kaplarıyla ilgili iki yıldan fazladır araştırma yapıyorum. Bu ürünü ilk keşfettiğim dönemlerde henüz Türkiye’de muadilini bulmak zordu, ancak şimdi pek çok web sitesinde ve organik marketlerde, farklı boyda ve farklı markalarda bulmak mümkün. Geçtiğimiz günlerde bir organik markette karşıma çıkan Lunette adet kaplarından birini sonunda deneme şansım oldu.

Görünürde pahalı, uzun vadede çok tasarruflu!

Özellikle son zamanlarda plastik atık konusunda bazı alışkanlıklarımı değiştirmeye başladığım bu dönemde, her ay ped ya da tampon atık üretmek yerine, böyle bir ürünü kullanmanın hem maddi hem çevresel olarak etkilerinden bahsedeyim. Bir kadının 13 ve 51 yaşları arasında her ay adet gördüğü varsayıldığında bu süre, insan hayatının 6.25 yılına denk düşüyor. Biz kadınlar, bu 6.25 yıl boyunca toplamda yaklaşık 136 kilo hijyenik ürün atığı çıkartıyoruz ki bunun binlerce liralık masrafı apayrı bir konu (kaynak: San Francisco State University). Bu yüzden uygulama zorluğu konusunda hiçbir şüpheye düşmeden kullan-at olmayan bu tarz bir ürüne tek seferde 200 lira gibi bir ücret ödeyip, 10 yıl boyunca konforlu ve masrafsız bir adet döngüsü geçirmek oldukça mantıklı bir adım.

Nereden çıktı bu menstrual cup’lar?

Aslında 19. yüzyılda icat edilmiş bu cup’ların, kullan-at ürün piyasasında ciddi paralar dönmesi sebebiyle pedler ya da tamponlar kadar öne çıkartılmadığına, hatta bir dönem piyasadan kasten silindiğine dair bir yazı okumuştum. Peki neden popülaritesi 21. yüzyılda arttı? Bence bunun sebebi çevresel farkındalık. Dünya genelinde ciddi oranda plastik atık söz konusu ve bunun önüne geçmek için neredeyse çok geç kaldık. Bu sebeple cup’lar, bana göre müthiş kullanışlı, tıbbi silikondan üretildiği için sağlıklı, çevreye de bütçeye de katkısı tartışılmaz. Teoride ve pratikte çok iyi bir ürün, kesinlikle tavsiye ediyorum. Ancak, her kadının rahim yapısı farklı ve bu ürün her tarafta kullanıcıları tarafından övülürken ben kimsenin bahsetmediği sıra dışı bir durum deneyimledim.

Uygulama süreci

Tamponu hayatımda hiç kullanmadım ve buna rağmen yerleştirme konusunda hiçbir problem yaşamadım ki herkesin korktuğu şey de bu aslında. Cup’ları takmak ve yerleştirmek çok kolay, bununla ilgili internette çok fazla uygulama kaynağı bulmak da mümkün. Hatta en beğendiğim bir taneyi buraya bırakıyorum:

Bende işler yolunda gitmedi…

Ben bu ürünü kullandığımda sürekli olarak akıntı sorunu yaşadım. Tüm uygulamayı olması gerektiği gibi yapmama rağmen bir türlü bu cup’tan tam verim alamadım. Etrafımda aynı ürünü deneyimlemiş arkadaşlarım benim bu yaşadığımı yaşamadıklarını, sebebini anlayamadıklarını söylediler. Bunun üzerine ben de üst üste yaşadığım bu kazanın sebebi neydi, bunu nasıl çözebilirdim gibi konularda yaptığım derin araştırmalar sonucunda öğrendim ki şu aşamada Türkiye’de satışı bulunan menstrual cup’lar, şekilleri sebebiyle benim rahim yapıma uygun değil ve ben bunları hiçbir zaman bir kaza yaşamaksızın kullanamayacağım :(.

Kimler için uygun?

Menstrual cup’ı hangi kadınlar, herhangi bir akıntı ve kaza yaşamadan kullanabilir? Bunun cevabı çok basit aslında, yapısal olarak serviksi (rahim duvarı) aşağıda olmayan kadınlar. Bunu elle muayene yöntemiyle kolayca öğrenebilirsiniz. Uygulamaya dair bir illüstrasyon:

Eğer elinizle muayene ederken serviksinize parmağınızın ucuyla kolayca dokunabiliyorsanız, bunun sebebi serviksinizin yapısal olarak çok aşağıda olmasıdır, menstrual cup deneyiminiz de büyük ihtimalle başarısız sonuçlanacaktır. Serviksi aşağıda olan kadınlar için sıvı biriktirme kapasitesi fazla ve kısa olan cup’lar mevcut, ancak henüz maalesef Türkiye’de yoklar :(.

Menstrual cup kullanmayı düşünen kadınlar, öncelikle servikslerinin boyutu hakkında muayene yoluyla fikir sahibi olduktan sonra satın almaya karar vermeli. Bütçeye ve çevreye olan faydası kesinlikle yadsınamaz, bu yüzden bence bu ürüne mutlaka bir şans verilmeli. Üstelik bu ürünle tatilde rahatlıkla denize ya da havuza girebilmek mümkün; yukarıda bahsettiğim gibi bir kadının hayatının yaklaşık 6 yılını adet görerek geçirdiğini düşününce paha biçilmez bir konfor olduğunu düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s